BSA | The Software Alliance

Wróć do listy klientów

Kolejna odsłona kampanii świadomościowej BSA skierowanej do polskich użytkowników portalu Facebook

BSA rozpoczyna kolejny etap kampanii świadomościowej skierowanej do polskich użytkowników portalu społecznościowego Facebook. Podobnie jak w przypadku trzech poprzednich edycji, celem kampanii jest umożliwienie zgłaszania do BSA przypadków dotyczących korzystania z nielegalnego oprogramowania przez firmy w Polsce. W odróżnieniu od poprzednich edycji kampanii, tym razem zgłaszający, których zgłoszenie doprowadzi do wypłaty odszkodowania, mogą liczyć na nagrodę pieniężną od BSA w wysokości do 10.000 EUR.

Zgodnie z polskim kodeksem karnym, uzyskanie programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej w celu osiągniecia korzyści majątkowej jest traktowane jako kradzież (art. 278 §2 k.k.). Ponadto, jest to także przejaw nieuczciwej konkurencji. Oprócz działań edukacyjnych, rolą BSA jest także skuteczna ochrona praw członków BSA i dalsze obniżanie skali korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania przez przedsiębiorstwa w Polsce. Wzorem kampanii BSA prowadzonych w większości krajów na Świecie, w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Australii, Niemczech, Francji, Belgii, Grecji, Japonii czy we Włoszech, także w Polsce BSA zdecydowało się wypłacać nagrody za zgłoszenia, których rezultatem końcowym jest wypłata odszkodowania przez firmę naruszającą prawa autorskie do oprogramowania – powiedział Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA w Polsce.

Nagroda pieniężna jest przewidziana za każde zgłoszenie, które BSA z powodzeniem zakończy wyrokiem lub ugodą, przy czym stanowi ona 10 proc. wartości odszkodowania i może wynieść maksymalnie 10.000 EUR. BSA przyznaje nagrody wyłącznie w przypadkach zgłoszeń dotyczących kradzieży oprogramowania biznesowego w firmach i instytucjach, będącego produktem członków należących do BSA. Każde zgłoszenie jest poufne.    

Zasady przyznawania nagród są transparentne, zaś wysokość każdej z nich zależy od wielkości uzyskanego odszkodowania. Długość całego procesu, a więc od zgłoszenia do ewentualnego otrzymania nagrody zależy od szybkości działań prawnych i postępowań na drodze karnej lub cywilnej. Niemniej, jeśli wszystkie wymagania formalne zostaną spełnione, BSA zatwierdzi wypłatę nagrody. Dodam, że powyższa procedura ma zastosowanie jedynie w przypadku zgłoszeń, które BSA otrzymało po 22 listopada tego roku – wyjaśnia Witucki.

W rezultacie poprzedniej edycji kampanii, przeprowadzonej w marcu i kwietniu tego roku na portalu społecznościowym Facebook, do BSA trafiło ponad 400 zgłoszeń dotyczących korzystania z nielegalnego oprogramowania przez firmy w Polsce. Natomiast, w porównaniu do 2014, ogólna liczba zgłoszeń dotyczących pirackiego oprogramowania wzrosła w 2015 roku o blisko 190%.

***

BSA | The Software Alliance (BSA) jest światową organizacją reprezentującą branżę oprogramowania komputerowego przed rządami i na rynku międzynarodowym. Członkowie BSA to jedne z najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Przyczyniają się do rozwoju oprogramowania, które pobudza rozwój gospodarczy i poprawia jakość współczesnego życia. Z siedzibą w Waszyngtonie i działając w ponad 60 krajach na całym świecie, w tym w Polsce, BSA jest pionierem programów zgodności licencyjnej, które promują wykorzystanie legalnego oprogramowania oraz prowadzi międzynarodową politykę, która pobudza rozwój innowacji technologicznej oraz gospodarki cyfrowej.